Vicor Corporation V48C15M75BS2
V48C15M75BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C15M75BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V48C15M75BS2.pdf
Availability of V48C15M75BS2
QUANTITY
V48C15M75BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15M75BS2
Internal Part NumberEIS-V48C15M75BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15M75BS2
Related LinksV48C15, V48C15M75BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15M75BS2 Details Description
Related parts for V48C15M75BS2
DIODE ARRAY GP 75V 150MA SOT363 datasheet.pdf
TRANSFORMER 10KCT:4.0 1.0MADC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 26PS DL TIN PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 414VC DO15 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 250V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V 10% BX 1808 datasheet.pdf