Vicor Corporation V48C15T150BF
V48C15T150BF picture photo
Mfg. Part Number
V48C15T150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V48C15T150BF.pdf
Availability of V48C15T150BF
QUANTITY
V48C15T150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15T150BF
Internal Part NumberEIS-V48C15T150BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15T150BF
Related LinksV48C15, V48C15T150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15T150BF Details Description
Related parts for V48C15T150BF
CONN HDR 6POS R/A KEY-XY 30GOLD datasheet.pdf
CONN TNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 42A DPAK datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
BLZP 5.08/06/180LR SN OR BX datasheet.pdf
IC 4CH POWER MANAGEMENT datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN SKT 16POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf