Vicor Corporation V48C15T150BN3
V48C15T150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C15T150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V48C15T150BN3.pdf
Availability of V48C15T150BN3
QUANTITY
V48C15T150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15T150BN3
Internal Part NumberEIS-V48C15T150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15T150BN3
Related LinksV48C15, V48C15T150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15T150BN3 Details Description
Related parts for V48C15T150BN3
JUMPER-H1505TR/A3048B/H1505TR 6" datasheet.pdf
PENLIGHT LED AAA(1) datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .070DIA TINLEAD datasheet.pdf
SW ROTARY DIP ORN HEX RT ANG PCB datasheet.pdf
IC BCD TO DECIMAL DECODER 16DIP datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf