Vicor Corporation V48C24E150BF
V48C24E150BF picture photo
Mfg. Part Number
V48C24E150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V48C24E150BF.pdf
Availability of V48C24E150BF
QUANTITY
V48C24E150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C24E150BF
Internal Part NumberEIS-V48C24E150BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C24E150BF
Related LinksV48C24, V48C24E150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C24E150BF Details Description
Related parts for V48C24E150BF
MOSFET N-CH 30V 87A D2PAK datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 825KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC VOICEBAND CODEC 5V 1CH 20SOP datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV DL 16QSOP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 493 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 12MSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V THRU HOLE datasheet.pdf