Vicor Corporation V48C24E75BG
V48C24E75BG picture photo
Mfg. Part Number
V48C24E75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V48C24E75BG.pdf
Availability of V48C24E75BG
QUANTITY
V48C24E75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C24E75BG
Internal Part NumberEIS-V48C24E75BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C24E75BG
Related LinksV48C2, V48C24E75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C24E75BG Details Description
Related parts for V48C24E75BG
CABLE FLAT FLEX 24POS 1MM 5" datasheet.pdf
VARISTOR 135V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
FUSE PTC RESET 200MA SMD 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 24V datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 CSH datasheet.pdf
CABLE 40COND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
TOUCH PANEL datasheet.pdf
OSC XO 2.176MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf