Vicor Corporation V48C24H75BL
V48C24H75BL picture photo
Mfg. Part Number
V48C24H75BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V48C24H75BL.pdf
Availability of V48C24H75BL
QUANTITY
V48C24H75BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C24H75BL
Internal Part NumberEIS-V48C24H75BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C24H75BL
Related LinksV48C2, V48C24H75BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C24H75BL Details Description
Related parts for V48C24H75BL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM14S/AE14G/HDM14S datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC DO215AB datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP B, AFS 2, TU datasheet.pdf
LJT 22C 22#22D SKT RECP datasheet.pdf
4700UF 250V 76X105MM 85C 10000H datasheet.pdf