Vicor Corporation V48C24H75BN
V48C24H75BN picture photo
Mfg. Part Number
V48C24H75BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V48C24H75BN.pdf
Availability of V48C24H75BN
QUANTITY
V48C24H75BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C24H75BN
Internal Part NumberEIS-V48C24H75BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C24H75BN
Related LinksV48C2, V48C24H75BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C24H75BN Details Description
Related parts for V48C24H75BN
CONN HEADER 6POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
JUMPER-H2788TR/C2065Y/H2788TR10" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWP HV DETECT 16SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf