Vicor Corporation V48C24H75BN2
V48C24H75BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C24H75BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V48C24H75BN2.pdf
Availability of V48C24H75BN2
QUANTITY
V48C24H75BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C24H75BN2
Internal Part NumberEIS-V48C24H75BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C24H75BN2
Related LinksV48C24, V48C24H75BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C24H75BN2 Details Description
Related parts for V48C24H75BN2
CONN HEADER 8POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
OSC XO 194.304MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST-NO 1A 4SMD datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
RES 680 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SOLISSPSPD22-16COM22-18MIL10 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC datasheet.pdf