Vicor Corporation V48C24M150BF3
V48C24M150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C24M150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V48C24M150BF3.pdf
Availability of V48C24M150BF3
QUANTITY
V48C24M150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C24M150BF3
Internal Part NumberEIS-V48C24M150BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C24M150BF3
Related LinksV48C24, V48C24M150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C24M150BF3 Details Description
Related parts for V48C24M150BF3
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 16TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMB datasheet.pdf
SWITCH PUSH 4PST-NO 5A 250V datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
OSC TCXO 10.0 MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf