Vicor Corporation V48C24M75BS2
V48C24M75BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C24M75BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V48C24M75BS2.pdf
Availability of V48C24M75BS2
QUANTITY
V48C24M75BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C24M75BS2
Internal Part NumberEIS-V48C24M75BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C24M75BS2
Related LinksV48C24, V48C24M75BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C24M75BS2 Details Description
Related parts for V48C24M75BS2
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
P/FLEX SMT H/R W/O PEGS datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SV 7.62HP/5/270MF3 SC/06R BK datasheet.pdf
CABLE CLAMP M40, 20-26MM, PLAPCI datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LPC1227 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.5W SMA datasheet.pdf