Vicor Corporation V48C24T150BF
V48C24T150BF picture photo
Mfg. Part Number
V48C24T150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V48C24T150BF.pdf
Availability of V48C24T150BF
QUANTITY
V48C24T150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C24T150BF
Internal Part NumberEIS-V48C24T150BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C24T150BF
Related LinksV48C24, V48C24T150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C24T150BF Details Description
Related parts for V48C24T150BF
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO263 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
RES SMD 1.33M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 400MHZ 14DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A DO214AA datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN +/-05VO datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS SMD DBL ROW datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 5% 250VAC datasheet.pdf