Vicor Corporation V48C28C75B
V48C28C75B picture photo
Mfg. Part Number
V48C28C75B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V48C28C75B.pdf
Availability of V48C28C75B
QUANTITY
V48C28C75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C28C75B
Internal Part NumberEIS-V48C28C75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C28C75B
Related LinksV48C2, V48C28C75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C28C75B Details Description
Related parts for V48C28C75B
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 3POS 3CAM PANEL datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISR 2.32V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 39POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf