Vicor Corporation V48C28C75BN3
V48C28C75BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C28C75BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V48C28C75BN3.pdf
Availability of V48C28C75BN3
QUANTITY
V48C28C75BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C28C75BN3
Internal Part NumberEIS-V48C28C75BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C28C75BN3
Related LinksV48C28, V48C28C75BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C28C75BN3 Details Description
Related parts for V48C28C75BN3
Connector Header 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 5 5.8-8.5MM WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
KIT FOF GK datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2.5MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 6W datasheet.pdf
762 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
508 TB SPR PLU UP/SIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CABLE PIN RD24 datasheet.pdf