Vicor Corporation V48C28C75BS3
V48C28C75BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C28C75BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V48C28C75BS3.pdf
Availability of V48C28C75BS3
QUANTITY
V48C28C75BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C28C75BS3
Internal Part NumberEIS-V48C28C75BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C28C75BS3
Related LinksV48C28, V48C28C75BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C28C75BS3 Details Description
Related parts for V48C28C75BS3
SWITCH DIP SIDE-ACT SEALED 6POS datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ5 PG21 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 66MA 66 OHM SMD datasheet.pdf