Vicor Corporation V48C28E75BG
V48C28E75BG picture photo
Mfg. Part Number
V48C28E75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V48C28E75BG.pdf
Availability of V48C28E75BG
QUANTITY
V48C28E75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C28E75BG
Internal Part NumberEIS-V48C28E75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C28E75BG
Related LinksV48C2, V48C28E75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C28E75BG Details Description
Related parts for V48C28E75BG
RES SMD 806 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
CONN SSMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC FPGA 168 I/O 324FBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V SMD datasheet.pdf