Vicor Corporation V48C28H75BF
V48C28H75BF picture photo
Mfg. Part Number
V48C28H75BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V48C28H75BF.pdf
Availability of V48C28H75BF
QUANTITY
V48C28H75BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C28H75BF
Internal Part NumberEIS-V48C28H75BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C28H75BF
Related LinksV48C2, V48C28H75BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C28H75BF Details Description
Related parts for V48C28H75BF
CONN HDR PIN 10POS METRIMATE AU datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FIBER OPTIC CBL ASSY IP67 20M datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
SW SPDT HINGE RLLR LEVER 250V datasheet.pdf