Vicor Corporation V48C28M75BF2
V48C28M75BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C28M75BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V48C28M75BF2.pdf
Availability of V48C28M75BF2
QUANTITY
V48C28M75BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C28M75BF2
Internal Part NumberEIS-V48C28M75BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C28M75BF2
Related LinksV48C28, V48C28M75BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C28M75BF2 Details Description
Related parts for V48C28M75BF2
RES SMD 73.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 60POS .050" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 2% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR QUAD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PLL 64QFN datasheet.pdf
6.2V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf