Vicor Corporation V48C28T150B
V48C28T150B picture photo
Mfg. Part Number
V48C28T150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V48C28T150B.pdf
Availability of V48C28T150B
QUANTITY
V48C28T150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C28T150B
Internal Part NumberEIS-V48C28T150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C28T150B
Related LinksV48C2, V48C28T150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C28T150B Details Description
Related parts for V48C28T150B
IC AUDIO AMP 2CH 4W SIL-12 W/FIN datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 32K 28SOIC datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
PATCHBAY 2 RACK JACK SOLDER LUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf