Vicor Corporation V48C28T150BG3
V48C28T150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C28T150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V48C28T150BG3.pdf
Availability of V48C28T150BG3
QUANTITY
V48C28T150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C28T150BG3
Internal Part NumberEIS-V48C28T150BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max150W