Vicor Corporation V48C2E50BF3
V48C2E50BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C2E50BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V48C2E50BF3.pdf
Availability of V48C2E50BF3
QUANTITY
V48C2E50BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C2E50BF3
Internal Part NumberEIS-V48C2E50BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C2E50BF3
Related LinksV48C2, V48C2E50BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C2E50BF3 Details Description
Related parts for V48C2E50BF3
CAP CER 0.47UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC RMS/DC CONV PRECISION 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.8KV 300A DO205 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
LED RED DIFF 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC BLU datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 98MM datasheet.pdf