Vicor Corporation V48C2H50BF
V48C2H50BF picture photo
Mfg. Part Number
V48C2H50BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V48C2H50BF.pdf
Availability of V48C2H50BF
QUANTITY
V48C2H50BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C2H50BF
Internal Part NumberEIS-V48C2H50BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C2H50BF
Related LinksV48C2, V48C2H50BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C2H50BF Details Description
Related parts for V48C2H50BF
TERMINAL TURRET DBL .135"L datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 30-12AWG 94V-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 17POS datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 25 COL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf