Vicor Corporation V48C2T50BF3
V48C2T50BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C2T50BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V48C2T50BF3.pdf
Availability of V48C2T50BF3
QUANTITY
V48C2T50BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C2T50BF3
Internal Part NumberEIS-V48C2T50BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C2T50BF3
Related LinksV48C2, V48C2T50BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C2T50BF3 Details Description
Related parts for V48C2T50BF3
FIXED IND 82UH 880MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG SMA 50 OHM datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BOARD DEMO CONV MOD SPDC12L00010 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf