Vicor Corporation V48C36H150B2
V48C36H150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C36H150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V48C36H150B2.pdf
Availability of V48C36H150B2
QUANTITY
V48C36H150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C36H150B2
Internal Part NumberEIS-V48C36H150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C36H150B2
Related LinksV48C36, V48C36H150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C36H150B2 Details Description
Related parts for V48C36H150B2
TERM SOLDER TURRET .187" .156"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 100VDC 1913 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ERME AMF 6/10 REPLACEMENTBLADE datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf