Vicor Corporation V48C36T150BN
V48C36T150BN picture photo
Mfg. Part Number
V48C36T150BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V48C36T150BN.pdf
Availability of V48C36T150BN
QUANTITY
V48C36T150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C36T150BN
Internal Part NumberEIS-V48C36T150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C36T150BN
Related LinksV48C36, V48C36T150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C36T150BN Details Description
Related parts for V48C36T150BN
IC MULTIPLEXER 8X1 16SSOP datasheet.pdf
VARISTOR 243V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CARDEDGE 24POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A SPRING PLUNGER datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
TAPE PTFE SKIVED 1/2" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf