Vicor Corporation V48C3V3E50B3
V48C3V3E50B3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C3V3E50B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V48C3V3E50B3.pdf
Availability of V48C3V3E50B3
QUANTITY
V48C3V3E50B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C3V3E50B3
Internal Part NumberEIS-V48C3V3E50B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C3V3E50B3
Related LinksV48C3V, V48C3V3E50B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C3V3E50B3 Details Description
Related parts for V48C3V3E50B3
IC BUS BUFFER TRI-ST N-INV USV5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 59 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 300V 30% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
3 ROW FEMALE CRIMP ASSY 36 WAY datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1B ACCESSORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 630VDC datasheet.pdf