Vicor Corporation V48C3V3E50BN3
V48C3V3E50BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C3V3E50BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V48C3V3E50BN3.pdf
Availability of V48C3V3E50BN3
QUANTITY
V48C3V3E50BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C3V3E50BN3
Internal Part NumberEIS-V48C3V3E50BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C3V3E50BN3
Related LinksV48C3V, V48C3V3E50BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C3V3E50BN3 Details Description
Related parts for V48C3V3E50BN3
IC FLASH 2MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100 R/A 15AU datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT RA datasheet.pdf