Vicor Corporation V48C3V3H75BN2
V48C3V3H75BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C3V3H75BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V48C3V3H75BN2.pdf
Availability of V48C3V3H75BN2
QUANTITY
V48C3V3H75BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C3V3H75BN2
Internal Part NumberEIS-V48C3V3H75BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C3V3H75BN2
Related LinksV48C3V, V48C3V3H75BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C3V3H75BN2 Details Description
Related parts for V48C3V3H75BN2
MODULE XFORMR QUAD GIGABIT SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CAGE SFP+ 2X4 W/LIGHT PIPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AA datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
MKP 3UF 5% 700VDC DRAWING T4 datasheet.pdf