Vicor Corporation V48C3V3M50BG
V48C3V3M50BG picture photo
Mfg. Part Number
V48C3V3M50BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V48C3V3M50BG.pdf
Availability of V48C3V3M50BG
QUANTITY
V48C3V3M50BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C3V3M50BG
Internal Part NumberEIS-V48C3V3M50BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C3V3M50BG
Related LinksV48C3V, V48C3V3M50BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C3V3M50BG Details Description
Related parts for V48C3V3M50BG
CAP CER 100PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 750PF 2.5KV NP0 2220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 151MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 10POS datasheet.pdf