Vicor Corporation V48C3V3T75BG3
V48C3V3T75BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C3V3T75BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V48C3V3T75BG3.pdf
Availability of V48C3V3T75BG3
QUANTITY
V48C3V3T75BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C3V3T75BG3
Internal Part NumberEIS-V48C3V3T75BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C3V3T75BG3
Related LinksV48C3V, V48C3V3T75BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C3V3T75BG3 Details Description
Related parts for V48C3V3T75BG3
IC REG LDO 12V 2A TO220FL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 8"W datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 22A SCREW datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 6.0A HOLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC/50VDC datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf