Vicor Corporation V48C48C75BL
V48C48C75BL picture photo
Mfg. Part Number
V48C48C75BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V48C48C75BL.pdf
Availability of V48C48C75BL
QUANTITY
V48C48C75BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48C75BL
Internal Part NumberEIS-V48C48C75BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48C75BL
Related LinksV48C4, V48C48C75BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48C75BL Details Description
Related parts for V48C48C75BL
KIT DEV WIRELESS USB datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 3A TO-220 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 0.3M NPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CABLE R/A SGL-END MALE 3POS 6' datasheet.pdf