Vicor Corporation V48C48H150B2
V48C48H150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C48H150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V48C48H150B2.pdf
Availability of V48C48H150B2
QUANTITY
V48C48H150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48H150B2
Internal Part NumberEIS-V48C48H150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48H150B2
Related LinksV48C48, V48C48H150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48H150B2 Details Description
Related parts for V48C48H150B2
CONN BUTT WINDOW SPLICE 10-12AWG datasheet.pdf
SIDACTOR MC BI 75V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN SPRING 20POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 50POS .085 R/A datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf