Vicor Corporation V48C48H75BS3
V48C48H75BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C48H75BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V48C48H75BS3.pdf
Availability of V48C48H75BS3
QUANTITY
V48C48H75BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48H75BS3
Internal Part NumberEIS-V48C48H75BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48H75BS3
Related LinksV48C48, V48C48H75BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48H75BS3 Details Description
Related parts for V48C48H75BS3
CAP CER 150PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
IC OPAMP 14TSSOP datasheet.pdf
CONN MEMORY SCKT 240P 318TL 15AU datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
HSC HIGH ACCURACY 1% TOTAL datasheet.pdf
DISPLAY 630NM RED 4DIG 0.56 TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
IC SLIC 2CH UNIV 100V 40QFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN FPC/FFC 37POS .3MM datasheet.pdf