Vicor Corporation V48C48M150BF
V48C48M150BF picture photo
Mfg. Part Number
V48C48M150BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V48C48M150BF.pdf
Availability of V48C48M150BF
QUANTITY
V48C48M150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48M150BF
Internal Part NumberEIS-V48C48M150BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48M150BF
Related LinksV48C48, V48C48M150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48M150BF Details Description
Related parts for V48C48M150BF
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
TERMINAL SOLDER TURRET .085" datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 10TMLF datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 16K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf