Vicor Corporation V48C48M75BG2
V48C48M75BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C48M75BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V48C48M75BG2.pdf
Availability of V48C48M75BG2
QUANTITY
V48C48M75BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48M75BG2
Internal Part NumberEIS-V48C48M75BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48M75BG2
Related LinksV48C48, V48C48M75BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48M75BG2 Details Description
Related parts for V48C48M75BG2
RES SMD 5.76 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN BLOWER 159X40MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 860MA 310 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf