Vicor Corporation V48C48T150B
V48C48T150B picture photo
Mfg. Part Number
V48C48T150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V48C48T150B.pdf
Availability of V48C48T150B
QUANTITY
V48C48T150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48T150B
Internal Part NumberEIS-V48C48T150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48T150B
Related LinksV48C4, V48C48T150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48T150B Details Description
Related parts for V48C48T150B
MICROGRABBER THIN EACH END RED datasheet.pdf
KIT SAMPLE FOR ADNS-2620 datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 4POS W/SCKT datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVR DUAL HS 4A 8SOIC datasheet.pdf
TXRX ETHERNET 3.3V ST 1X9 datasheet.pdf
RES 3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf