Vicor Corporation V48C48T150BF
V48C48T150BF picture photo
Mfg. Part Number
V48C48T150BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V48C48T150BF.pdf
Availability of V48C48T150BF
QUANTITY
V48C48T150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48T150BF
Internal Part NumberEIS-V48C48T150BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48T150BF
Related LinksV48C48, V48C48T150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48T150BF Details Description
Related parts for V48C48T150BF
RES 15 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
GDT 150V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 20-TQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MT PIN datasheet.pdf
MOSFET DRIVER 2CH 5.0V 6A 8SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE WEATHER RESISTANT:NYL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf