Vicor Corporation V48C48T150BN3
V48C48T150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C48T150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V48C48T150BN3.pdf
Availability of V48C48T150BN3
QUANTITY
V48C48T150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48T150BN3
Internal Part NumberEIS-V48C48T150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48T150BN3
Related LinksV48C48, V48C48T150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48T150BN3 Details Description
Related parts for V48C48T150BN3
DIP CABLE - CDP24S/AE24G/CDP24S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.36K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS DUAL TH datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 50ppm 8pF 300 Ohm -40°C - 150°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf