Vicor Corporation V48C48T75B
V48C48T75B picture photo
Mfg. Part Number
V48C48T75B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V48C48T75B.pdf
Availability of V48C48T75B
QUANTITY
V48C48T75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48T75B
Internal Part NumberEIS-V48C48T75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48T75B
Related LinksV48C4, V48C48T75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48T75B Details Description
Related parts for V48C48T75B
CONN FFC FPC TOP 22POS 1MM R/A datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 500KSPS SAR 10-MSOP datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR DUAL 16SOEIAJ datasheet.pdf
IC 4.625V TO92-3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CA,50,MTRJ-ST datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18 OHM 5% 16W datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 10A 32VAC 63VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf