Vicor Corporation V48C48T75BF2
V48C48T75BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C48T75BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V48C48T75BF2.pdf
Availability of V48C48T75BF2
QUANTITY
V48C48T75BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48T75BF2
Internal Part NumberEIS-V48C48T75BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48T75BF2
Related LinksV48C48, V48C48T75BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48T75BF2 Details Description
Related parts for V48C48T75BF2
MOSFET N-CH 150V 21A D2PAK datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF W/INSERT 4POS datasheet.pdf
CONN SPRING 28POS SNGL .177 PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 14CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf