Vicor Corporation V48C48T75BS3
V48C48T75BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C48T75BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V48C48T75BS3.pdf
Availability of V48C48T75BS3
QUANTITY
V48C48T75BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48T75BS3
Internal Part NumberEIS-V48C48T75BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48T75BS3
Related LinksV48C48, V48C48T75BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48T75BS3 Details Description
Related parts for V48C48T75BS3
CONN HOUSING 1POS BLU POWER LOCK datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 60RESOL 2M datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 254 datasheet.pdf
CANMDM-25PH004M5A174 datasheet.pdf
BRAIDED TUBING 1=600M datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf