Vicor Corporation V48C5C100BL3
V48C5C100BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C5C100BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V48C5C100BL3.pdf
Availability of V48C5C100BL3
QUANTITY
V48C5C100BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5C100BL3
Internal Part NumberEIS-V48C5C100BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5C100BL3
Related LinksV48C5C, V48C5C100BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5C100BL3 Details Description
Related parts for V48C5C100BL3
CONN SOCKET IDC 24POS W/STR TIN datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.23M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
BEZEL SWITCH WHITE datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf