Vicor Corporation V48C5C75BN
V48C5C75BN picture photo
Mfg. Part Number
V48C5C75BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V48C5C75BN.pdf
Availability of V48C5C75BN
QUANTITY
V48C5C75BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5C75BN
Internal Part NumberEIS-V48C5C75BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5C75BN
Related LinksV48C5, V48C5C75BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5C75BN Details Description
Related parts for V48C5C75BN
CONN HEADER 2MM 20POS VERT SMT datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-TSSOP datasheet.pdf
CENTERING TOOL HEDX-65XX 4MM datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 6" 9S FIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 24A 8DFN datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf