Vicor Corporation V48C5H100BS3
V48C5H100BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C5H100BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V48C5H100BS3.pdf
Availability of V48C5H100BS3
QUANTITY
V48C5H100BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5H100BS3
Internal Part NumberEIS-V48C5H100BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5H100BS3
Related LinksV48C5H, V48C5H100BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5H100BS3 Details Description
Related parts for V48C5H100BS3
RES SMD 665 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 14POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PROG TFT CALIBRATOR 10WSON datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
PRESSIN TOOL 6PX10C datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf