Vicor Corporation V48C5H75B2
V48C5H75B2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C5H75B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V48C5H75B2.pdf
Availability of V48C5H75B2
QUANTITY
V48C5H75B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5H75B2
Internal Part NumberEIS-V48C5H75B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5H75B2
Related LinksV48C5, V48C5H75B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5H75B2 Details Description
Related parts for V48C5H75B2
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.1V SOT89-3 datasheet.pdf
IC OP AMP HS W/FILTER SC-88 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
DBL NUT RCPT 7POS FEMALE RA PCB datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR TIN 40CKT datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 1% 300W datasheet.pdf