Vicor Corporation V48C5H75BN3
V48C5H75BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C5H75BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V48C5H75BN3.pdf
Availability of V48C5H75BN3
QUANTITY
V48C5H75BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5H75BN3
Internal Part NumberEIS-V48C5H75BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5H75BN3
Related LinksV48C5, V48C5H75BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5H75BN3 Details Description
Related parts for V48C5H75BN3
LAMP INCAND 3MM EURO BI-PIN 12V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.3A 29 MOHM SMD datasheet.pdf
LITHIUM-ION BATT PROTECT 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8TDFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 9A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 75W datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1200MM X 950M datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf