Vicor Corporation V48C5M50BN
V48C5M50BN picture photo
Mfg. Part Number
V48C5M50BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V48C5M50BN.pdf
Availability of V48C5M50BN
QUANTITY
V48C5M50BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5M50BN
Internal Part NumberEIS-V48C5M50BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5M50BN
Related LinksV48C5, V48C5M50BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5M50BN Details Description
Related parts for V48C5M50BN
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 15NS 24TSSOP datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PH 50A 120VAC datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DSUB FE CRIMP 50 POLE datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 4.22M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 72POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf