Vicor Corporation V48C5M75BG2
V48C5M75BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C5M75BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V48C5M75BG2.pdf
Availability of V48C5M75BG2
QUANTITY
V48C5M75BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5M75BG2
Internal Part NumberEIS-V48C5M75BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5M75BG2
Related LinksV48C5, V48C5M75BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5M75BG2 Details Description
Related parts for V48C5M75BG2
FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 532-FCBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 46POS datasheet.pdf
IC TXRX LIN 5V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf