Vicor Corporation V48C5M75BN2
V48C5M75BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C5M75BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V48C5M75BN2.pdf
Availability of V48C5M75BN2
QUANTITY
V48C5M75BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5M75BN2
Internal Part NumberEIS-V48C5M75BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5M75BN2
Related LinksV48C5, V48C5M75BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5M75BN2 Details Description
Related parts for V48C5M75BN2
PANEL ALUMINUM 19" WHITE TEXTURE datasheet.pdf
IC ISOMOD LINE-SIDE DAA 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 125MHZ 24SO datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS RT ANG T/H TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE 20A 600V CERAM CURRNT-LIMIT datasheet.pdf