Vicor Corporation V48C8C150BG2
V48C8C150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C8C150BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V48C8C150BG2.pdf
Availability of V48C8C150BG2
QUANTITY
V48C8C150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C8C150BG2
Internal Part NumberEIS-V48C8C150BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C8C150BG2
Related LinksV48C8C, V48C8C150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C8C150BG2 Details Description
Related parts for V48C8C150BG2
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREG CORE 5BIT 1PHASE 32-QFN datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 9.13"L X 7.95"W datasheet.pdf
RES 33M OHM 0.8W 1% RADIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 20 POS FLASH datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 71MA 74 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 500MA 684 MOHM datasheet.pdf