Vicor Corporation V48C8E100BN
V48C8E100BN picture photo
Mfg. Part Number
V48C8E100BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V48C8E100BN.pdf
Availability of V48C8E100BN
QUANTITY
V48C8E100BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C8E100BN
Internal Part NumberEIS-V48C8E100BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C8E100BN
Related LinksV48C8, V48C8E100BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C8E100BN Details Description
Related parts for V48C8E100BN
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG YELLOW CA 13MM datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 4A 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC 12-PLEX datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
LED XLAMP 2700K WHITE 36V SMD datasheet.pdf